Focal - kolumny i zestawy kina domowego |
Jaka jest optymalna odległość kolumn od ścian pomieszczenia?:
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie. Przede wszystkim musimy wiedzieć jaki rodzaj kolumn posiadamy oraz jaką charakterystykę dźwięku lubimy. Podstawowa zasada jest taka, że im kolumny stoją dalej powierzchni odbijające jak np. ściana wówczas udział niskich dźwięków (basów) jest mniejszy. Kolumny z systemem bas-refleks umieszczonym z tyłu wymagają odstępu od ściany około 1 metr a w przypadku otworów bas-refleks umieszczonych z przodu zaleca się aby dystans pomiędzy przednią ścianką kolumny a znajdującą się za nią ścianą pomieszczenia wynosił co najmniej 1 metr. Należy też wspomnieć o kwestii zakłóceń spowodowanych odbiciem dźwięku od ścian bocznych. Aby uniknąć tych zakłóceń należy bądź odsunąć głośniki o około metr od bocznej ściany lub spróbować ją wygłuszyć np. ustawiając jakiś mebel który w pewnym stopniu pochłonie lub rozproszy dźwięk.
Jeśli zależy nam na potężnym basie, ale kosztem jego kontroli oraz zagłuszenia troszkę innych częstotliwości wtedy możemy przysunąć kolumny bliżej ściany.
Dlaczego nie można podłączać kolumn 4-omowych do wzmacniaczy 8-omowych?
Pytanie te sprawia kłopoty wielu sprzedawcom sprzętu audio, jednak nie ze względu na brak wiedzy a na złożoność problemu i brakiem jednoznacznej odpowiedzi. Zasada jest taka, że podłączając głośniki o impedancji 4-omowej do wzmacniacza 8-omowego wywołamy przepływ prądu o zbyt wysokim natężeniu co może uszkodzić końcówkę mocy wzmacniacza. Jednak sytuacja taka dotyczy tylko nielicznych wzmacniaczy starszego typu nie wyposażonych w układy zabezpieczające. Kupując wielokanałowy amplituner możemy często spotkać ostrzeżenia przed podłączaniem kolumn 4-omowych. Jednak jak się okazuje zdecydowana większość takich amplitunerów będzie współpracowała z tymi głośnikami a oznaczenia producentów głośników okazują się bardzo zwodnicze i nie konkretne. W związku z tym nie należy się za bardzo kierować tym parametrem przy wyborze głośników gdyż prawdopodobieństwo uszkodzenia naszego sprzętu jest niewielkie.
Problem dopasowania impedancji kolumn i amplitunera został również poruszkony w miesięczniku "AUDIO 3/2008":
"Na tyłach amplitunerów niemal zawsze znajdziemy ostrzeżenie: "Speaker Impedance - Minimum 8 Ohm", a w najlepszym przypadku 6 ohm. Tymczasem większość kolumn głośnikowych jest faktycznie 4 omowa. Zagra czy nie zagra, tylko się wyłączy, a może uszkodzi? Problem jest podobno... biurokratyczny, podłączenie obciążeń 4-omowych powoduje wzrost temperatury ponad granice dopuszczalne przez przepisy UE, stąd producenci oficjalnie nie dopuszczają takich obciążeń, będąc w pewnej zmowie z producentami zespołów głośnikowych - którzy dla uspokojenia klientów przedstawiają swoje konstrukcje jako 8 omowe podczas gdy faktycznie są one 4-omowe. Nawet kupując wzmacniacz A/V za 20000zł jesteśmy wciągani w te gierki, i większość będzie pewnie się dopytywała, jakie kolumny mogą bez obaw podłączyć... Trudno uwierzyć, aby nie mogły to być wszystkie kolumny, jakie widzimy wokół. Producenci amplitunerów w instrukcji obsługi informują, że można używać kolumn 4-omowych, ale należy liczyć się z tym, że w pewnych warunkach załączy się układ zabezpieczeń, trzeba będzie odczekać chwilę, by ponownie korzystać z urządzenia... Przynajmniej śpijmy spokojnie, że niczego nie zepsujemy."
Czy długość kabla wpływa na jakość dźwięku?
Tak, im krótszy kabel tym teoretycznie lepiej - ze względu na niższą rezystancję, oraz indukcyjność i pojemność. W praktyce jednak trudno zauważyć różnicę między przewodem różniącymi się 1m czy 2m. Taka różnica nie będzie miała większego wpływu na jakość. Nieco inaczej jest w przypadku kabli głośnikowych. Tutaj duże znaczenie ma współczynnik tłumienia, kltóry bezpośrednio wpływa na niskie tony. Jeżeli ten współczynnik w naszym amplitunerze wynosi kilkaset jednostek to przez przejściu przez kabel głośnikowy wartość ta spadnie do kilkudziesięciu. Dlatego jeśli zależy nam na potężnych basach, powinniśmy wybrać możliwie najgrubszy kabel głośnikowy oraz możliwie go skrócić tak by spadek współczynnika tłumienia był jak najmniejszy.
Jaki przekrój kabla głośnikowego kupić do moich głośników?
Najprościej dobrać jest kabel do mocy naszych głośników. Do kolum frontowych i głośnika centralnego powinniśmy użyć kabla o większym przekroju, do słabszych głośników tylnych kabla o mniejszym przekroju. Sytuacja przedstawia się następująco:
Moc kolumn 0 - 70 W - polecamy kabel o przekroju 1,5mm2
Moc kolumn 70 - 120 W - polecamy kabel o przekroju 2,5mm2
Moc kolumn 120 - 200 W - polecamy kabel o przekroju 4mm2
Przy wyborze kabla powinnismy zwrócić również uwagę na czystość miedzi z której kabel jest wykonany. Czystość miedzi określana jest w procentach. Im ten wskaźnik jest bliżej 100% tym kabel będzie wolniej się utleniał a przez to zachowywał bardzo dobre właściwości przenoszące prąd i dłużej będzie nam służył w niezmienionej formie. Czystość miedzi ma również bezpośredni wpływ na jakość dźwięku, dlatego tak ważne jest by kabel był wykonany z czystej miedzi beztlenowej.
Słownictwo techniczne dotyczące kolumn:
Skuteczność - SPL - (Sound Pressure Level) - Jest to poziom ciśnienia akustycznego mierzony w dB (siła głosu). SPL zależny jest od konstrukcji głośnika np. jego wymiarów albo masy membrany itp.
Pasmo przenoszenia - Jest to zakres częstotliwości, który zostanie poprawnie przeniesiony przez głośniki.
Moc ciągła ( RMS ) - Skrót od Root Mean Sguared (moc sinusoidalna - ciągła). Rzeczywista efektywna moc - mierzy się ją po doprowadzeniu do wejścia urządzenia sygnału sinusoidalnego o niezmiennym napięciu przez długi czas.
Moc szczytowa - Jest to chwilowa moc maksymalna, którą mogą oddać głośniki w bardzo krótkim odcinku czasu, np. przez jedną sekundę.
Impedancja - Impedancja to parametr dopasowania kolumn do wzmacniacza. Jest to rezystancja dla prądu zmiennego, mierzona w ohmach. Określa m.in. obciążenie wzmacniacza przez głośnik. Głośniki o niskiej impedancji są trudniejsze do wysterowania przez wzmacniacz. W zestawach głośnikowych impedancja wynosi zazwyczaj 4-8 ohm.
Bass-reflex - Rodzaj obudowy zestawu głośnikowego, w którym, w celu wyeksponowania niskich tonów, wykorzystano przepływ powietrza poprzez otwór w kolumnie - bass-refleks.
System dwu i pół-drożny - Ta unikatowa konfiguracja łączy najlepsze cechy systemów dwudrożnych i trójdrożnych. Zapewnia spójne i płynne odtwarzanie dźwięku tak jak w systemie dwudrożnym z rozszerzoną reprodukcją basów i mocą systemu trójdrożnego.
Włókno szklane - Membrany zrobione ze specjalnej mieszanki włókien szklanych z klejem pomagają równomiernie rozchodzić się falom w samej membranie jak i zapobiegać powstawaniu fal stojących w membranie, zapewniając w ten sposób zminimalizowane podkolorowania pasma i bardzo przejrzyste odtwarzanie tonów średnich.
Zestawy głośnikowe surround pełnią szczególną rolę, gdyż tworzą prawdziwy efekt przestrzenny słuchanego dźwięku. Perspektywa przestrzenna powstaje przy odtwarzaniu efektów nagranych na ścieżkach dźwiękowych. Zestawy surround powinny być montowane na pewnej wysokości po obu stronach słuchacza lub za nim, podobnie jak w kinie.
Zestaw głośnikowy centralny powinien znajdować się powyżej lub poniżej ekranu. Takie usytuowanie zapewnia, że odtwarzany dźwięk zawsze można zlokalizować na ekranie, bez względu na to, gdzie siedzi słuchający.
Zestawy głośnikowe przednie są takie jak zestawy w domowym systemie hi-fi. Odtwarzają one dźwięki które słyszy się z lewej i prawej strony pierwszego planu w trójwymiarowym obrazie dźwięku.
Subwoofer odtwarza dźwięki o najniższych częstotliwościach. Może być ustawiony praktycznie w dowolnym miejscu, gdyż ludzkie ucho nie potrafi zlokalizować źródła dźwięków o niskich częstotliwościach. Jednak zawsze możemy je poczuć w piersi.
Dźwięk stereofoniczny Hi-fi
Do odtwarzania stereofonicznego dźwięku hi-fi potrzebne są dwa zestawy głośnikowe, które po prostu podłącza się do posiadanego systemu audio. Wszystkie produkowane przez nas zestawy hi-fi mogą być rozbudowane o specjalne zestawy uzupełniające do systemu surround, które będą pasować do nich zarówno pod względem brzmienia, jak i wyglądu, tworząc jeden, kompleksowy system odtwarzania dźwięku.
Zestawy uzupełniające do systemu surround ADD
Aby uzyskać przestrzenny efekt dźwięku, na przykład z Twojego odbiornika TV, możesz dokupić produkowane przez nas zestawy uzupełniające ADD, które są dopasowane do Twoich zestawów głośnikowych Jamo zarówno pod względem brzmienia, jak i wyglądu. Zestawy ADD to zestaw centralny, dwa zestawy surround oraz aktywny subwoofer
Kompleksowe rozwiązanie surround PDD
Komplet PDD to perfekcyjny system odtwarzania dźwięku oferowany przez firmę Jamo. Niezależnie od tego jakie modele zestawów wybierzesz, zawsze będziemy Ci mogli zaoferować jeden kompleksowy system odtwarzania dźwięku, składający się z dwóch zestawów głośnikowych hi-fi, jednego zestawu centralnego, dwóch zestawów surround oraz z aktywnego subwoofera. Wszystkie elementy kompletu PDD stanowią jeden system odtwarzania dźwięku, doskonały zarówno pod względem brzmienia oraz wyglądu, jak i jakości materiałów, z których jest wykonany.